تبلیغات
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد در استرالیا - درباره استرالیا
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد در استرالیا

درباره استرالیا

سه شنبه 31 شهریور 1388

نوع مطلب :درباره استرالیا، 

درباره استرالیا....

 

استرالیا , کشوری است واقع در نیمکره جنوبی که متشکل است از کوچکترین قاره جهان و تعدادی جزیره واقع در اقیانوس هند و آرام . این کشور در اول ژانویه 1901 تشکیل گردید. از زمان فدرالی شدن , استرالیا دارای سیستم با ثبات لیبرال دمکرات بوده و در عین حال عضوی از قلمرو کشورهای مشترک المنافع (مشترک المنافع پادشاهی انگلستان) می باشد . پایتخت این کشور شهر کانبرا است هرچند در حال حاضر جمعیت عظیمی بالغ بر 5/20 میلیون نفر بطور عمده و چند شهر ساحلی بزرگ سیدنی , ملبورن , بریزبن , پرت و آدلاید تمرکز یافته اند.

اقتصاد

استرالیا دارای نظام اقتصادی برجسته و چند محصولی غربی است با درآمد سرانه ای بیش از انگلستان ,آلمان و فرانسه. این کشور رتبه سوم را در شاخص توسعه انسانی سال 2005 سازمان ملل متحد کسب نمود و همچنین به لحاظ استانداردهای زندگی در شاخص کیفیت زندگی سال 2005 اکونومیست , در میان کشورهای جهان رتبه ششم را کسب نمود. در سالهای اخیر علیرغم رکود و نزول اقتصاد جهانی , اقتصاد استرالیا از جهش برخوردار بوده است . افزایش بازدهی اقتصاد ملی , کسادی جهانی را جبران نموده است و وضعیت تجارت و قدرت خرید همچنان قوی باقی مانده است .

از ابتدای سالهای 1990 تا کنون اقتصاد استرالیا هیچگاه دچار رشد منفی نگردیده است . بر این اساس در ژانویه 2006 نرخ بیکاری 3/5% و 500/034/10 نفر مشغول به کار بوده اند . بخش خدمات اقتصاد شامل گردشگری , آموزش و خدمات مالی حدود 69% از تولید ناخالص ملی را بخود اختصاص داده است . کشاورزی و منابع طبیعی بترتیب 3% و 5% تولید ناخالص ملی را بخود اختصاص داده لیکن در واقع سهم اساسی صادرات استرالیا را بخود اختصاص داده است . بازارهای عمده صادرات استرالیا عبارتند از ژاپن , چین , ایالات متحده آمریکا , کره جنوبی و نیوزلند

جمعیت شناسی

بیشتر جمعیت استرالیا در مناطق شهری ساکنند.سیدنی پرجمعیت ترین شهر استرالیا است. همچنین مسیر شهرنشین شدن در استرالیا قویتر و سریعتر از بسیاری نقاط دیگر از جهان است .

بیشتر جمعیت 4/20 میلیون نفری تخمینی استرالیا متشکل است از مهاجرین قرن نوزدهم و بیستم که اکثریت ایشان نیز از بریتانیای کبیر و ایرلند بدین کشور آمده اند . جمعیت استرالیا از زمان جنگ جهانی اول تا کنون , چهاربرابر گردیده است . در سال 2001 پنج گروه عمده از میزان 4/27% جمعیت متولد خارج از استرالیا عبارت بودند از متولدین انگلستان , نیوزلند , ایتالیا , ویتنام و چین . پس از الغای سیاست استرالیای سفید در سال 1973 , ابتکارات متعددی از جانب دولت به منظور گسترش هماهنگی نژادی صورت پذیرفته است که جملگی بر سیاست چند فرهنگی شدن جامعه استوار است

کمتر از 15% از مردم استرالیا در مناطق روستایی زندگی می کنند .

بسان بسیاری دیگر از ممالک توسعه یافته , استرالیا نیز جمعیتی رو به پیر شدن دارد که این امر تعداد بیشتر افراد رو به بازنشستگی و کاهش افراد در سن کار را به همراه خواهد داشت. عده کثیری از استرالیاییها (849/759 نفر در سال 03-2002) خارج از موطن خود زندگی می کنند . بر این اساس استرالیا یکی از فعالترین نظامهای مهاجرتی را در دنیا داراست که به رشد جمعیت کمک می کند . عمده مهاجرین افراد متخصص هستند ؛ لیکن باید مهاجرت از طریق خانواده و همچنین پناهندگی را نیز افزون کرد.

زبان انگلیسی زبان رسمی استرالیا است. تعداد قابل توجهی از مهاجرین نسل اول و دوم , دوزبانه هستند . استرالیا مذهب رسمی ندارد . تحقیقات صورت پذیرفته در سال 2001 نشان داد 68% مردم استرالیا خود را مسیحی معرفی کرده اند : از میان 27% خود را به عنوان کاتولیک پیرو کلیسای رم و 21% خود را پیرو کلیسای انگلیسی معرفی نموده اند . افرادیکه خود را دارای مذهبی غیر از مسیحیت معرفی نموده اند از 5% تجاوز نمی کنند . حدود 16% هم به عنوان افراد بدون مذهب خاص معرفی شده اند که شامل کلیه فرق و عقاید غیرالهی از جمله انسانگرایی , الحاد , عقل گرایی و... می گردد . 12% نیز از پاسخگویی امتناع نموده اند و یا پاسخی داده اند که قابل تفسیر نیست. بسان بسیاری دیگر از کشورهای غربی , در اینجا نیز میزان مشارکت واقعی مردم در فعالیتهای دسته جمعی مذهبی بسیار کمتر از آمارهای فوق است ؛ میزان مشارکت هفتگی در کلیسا عبارت است از 5/1 میلیون نفر که عبارت است از 5/7% از کل جمعیت.

رفتن به مدرسه بین سنین 6تا15 سالگی در استرالیا اجباری است ( این سن در استرالیای جنوبی و تاسمانی تا 16 سالگی و در استرالیای غربی تا 17 سالگی است.)

میزان با سوادی در میان بزرگسالان 99% برآورد می گردد. اعتبارات دولتی به تاسیس 38 دانشگاه در استرالیا کمک کرده است و هرچند بسیاری دانشگاههای خصوصی افتتاح گردیده لیکن عمده دانشگاهها از کمکهای دولتی بهره می برند.همچنین یک نظام دولتی مدارس فنی و حرفه ای وجود دارد که به عنوان موسسات تی.ای.اف.ای شناخته می شوند و بسیاری مدارس بازرگانی نیز وجود دارند که به منظور تربیت سوداگران تاسیس شده اند. تقریباً 58% از مردم استرالیا بین سنین 25تا64 سالگی به نوعی از آموزشهای فنی حرفه ای و یا بازرگانی برخوردارند.

سیاست


کشور استرالیا دارای سیستم پارلمانی است و حکومت در این کشور از سه قوه بشرح ذیل تشکیل شده است:

قوه مققنه : پارلمان از ملکه , مجلس سنا و مجلس نمایندگان تشکیل شده است . نمایندگی ملکه را در اینجا فرماندار کل عهده دار است که در مقام عمل فعالیت اندکی در پارلمان داشته یا هیچ فعالیتی ندارد.

قوه مجریه : شورای اجرایی فدرال , در عمل مشاوران عضو این شورا عبارتند از نخست وزیر و وزرا

قوه قضائیه : متشکل است از دیوانعالی استرالیا و محاکم فدرال . زمانیکه در سال 1968 قانون استرالیا به تصویب رسید , دادگاههای ایالتی بطور رسمی از کمیته قضایی شورای مشترک المنافع , مستقل گردیدند.

 

استرالیا دارای دانشگاههای ممتاز بسیاری مانند دانشگاه سیدنی ، ملبورن و غیره است .این کشور در رده بندی سایت معتبر www.internationalliving.com

در میان 195 کشور در سال 2007 دومین کشور پیشرفته و محبوب شناخته شده است.
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها